KÓKUSZOLAJ KISOKOS

2019. szeptember 03.

A szappankészítés és a bőrápolás “alapolaja” már évek óta az egyik legtrendibb összetevő és alapanyag a természetes kozmetikumok világában. Ki hitte volna, akárcsak 10 éve is, hogy a kókuszból származó zsiradék ennyire nagy karriert fut be a natúrkozmetikumok és az egészséges táplálkozás hívei között?

Akárki is hitte, az jól tette: napjainkra kikerülhetlen, vagy legalábbis annak kellene lennie minden háztartásban és fürdőszobában. A népszerűség persze mindig együtt jár egyfajta információs káosszal is, vagyis amikor egy alapanyag túlságosan népszerű lesz, akkor jön a mindent IS tud érzésvilág és üzenethalom. Ez a cikk részünkről azért született meg, hogy rendet tegyünk a “mindenre is jó - világában" és persze azért, hogy még könnyebben eligazodjatok azok között a fürdőtermékek és natúrkozmetikumok között, amelyek csodálatosan egészségessé és széppé tehetik bőrötöket. Ezúttal a kókuszolaj bőrre gyakorolt jótékony hatásairól írtunk, de mivel azok vagyunk, amit megeszünk, innentől azért érintettük az egészséges táplálkozásban rejlő részét is. Olvassátok sok-sok szeretettel!

 

KÓKUSZOLAJ VAGY KÓKUSZZSÍR?

Ez aztán a becsapós kérdés! A kókuszzsír és a kókuszolaj ugyanaz, csak a halmazállapotuk más. A kókuszzsír szobahőmérsékleten szilárd, olajnak akkor nevezzük, ha folyékonnyá válik, ami 24 Celsius fok körül van. Két típusa ismert: szűrt és szűz. A szűrt változat a gyakoribb, mert ez színtelen, szagtalan, nincs mellékíze. Ezt a száraz kókuszdióból állítják elő, míg a szűz kókuszolajat a friss kókuszhúsból nyerik, ennek enyhén kókuszos íze marad a feldolgozás után is.

EGYÜK, KENJÜK, SZERESSÜK!

A kókuszból származó zsiradék, a kókuszolaj, legnagyobb részben laurinsavat és kaprinsavat tartalmaz, ezek felelősek az antioxidáns, antimikrobiális, gombaölő, antibakteriális és gyulladáscsökkentő hatásért. Az emberi test a laurinsavat úgynevezett monolaurinné alakítja, ami segít a baktériumok és vírusok elleni harcban. Pont ezért használják évezredek óta a hagyományos gyógyászatban, a kókuszolaj az Ayurvédának is fontos részét képezi. Ráadásul a kókuszzsírt teljesen máshogy kezeli a szervezet, mint a többi zsiradékot: lebontásához nem szükségesek a szokásos zsírbontó folyamatok és enzimek. A kókuszszír könnyen emészthető és felszívódó, mert nem a nyirokkeringésen, hanem a bélnyálkahártyán keresztül szívódik fel. Emiatt epekövesség, hasnyálmirigy-gyulladás, májbetegségek, gyulladásos bélbetegségek, lisztérzékenység kezelésében gyakran használják. ez azt jelenti tehát, hogy nagyon kímélő a használata, másrészt anyagcsere-zavarral küzdő, vagy gyomorproblémákban szenvedő emberek is fogyaszthatják. A kókuszzsír telített zsírsavakat tartalmaz leginkább, úgy , mint az állati zsiradékok, viszont ez utóbbiakkal ellentétben nem tartalmaz koleszterint. A telített kötések miatt kiválóan alkalmas sütésre, nem képződnek többszöri felhasználásra sem káros anyagok. Magas hőfokon, hosszú idejű sütéshez mindenképpen ajánlatosabb kókuszzsírt használni, mint étolajat. Süteményekhez remekül megy az íze és állaga is, a nyers vegán konyha tortáinak is fontos alapanyaga.

Na de ami a minket legjobban érdekel: bőrön alkalmazva csökkenti a ráncokat, táplálja és feszesíti a bőrt. Nagyon eredményes a különböző gyulladásos bőrbetegségek kezelésében, úgymint az övsömör, az ekcéma, vagy ismert eredetű bőrfertőzések. Sok természetes bőrápolószer alapja, testápolót, szappanokat és krémeket is készíthetünk belőle. 


CSODÁLATOS SZAPPANOK KÓKUSZOLAJJAL

Az elszappanosított kókuszzsír műhelyünk egyik legkedveltebb alapanyaga. Számtalan szappanunk alkotóeleme, remek választás a formába öntött, szilárd szappanok esetében, viszont nagyon kell figyelni rá, hogy milyen százalékban kerül bele a szappanjainkba, mert rendkívül erős a tisztító hatása, ami száraz bőrüek esetén akár sokkal szárazabb bőrfelületet is eredményezhet. DE csak abban az esetben, ha a teljes szappanban 20%-nál több elszappanosított kókuszzsír található. A receptjeink megtervezéséhez először mindig el kell döntenünk, hogy milyen célra készítjük a szappanunkat. Ennek megfelelően első lépésként ki kell választanunk a megfelelő olajokat. A műhelyünkben minden egyes szappan nagy gondossággal készül és olyan arányban teszünk kókuszzsírt szappanjainkba, hogy még a legérzékenyebb bőr számára is tápláló megoldást jelentsen.

Csakhogy igazán képben legyél: szappanjaink legfőbb alkotóelemeként az alábbi összetevőket használjuk a  kókuszolaj mellett: napraforgóolaj, olívaolaj, sheavaj, kecsketej, holt-tengeri iszap, ricinusolaj és RSPO pálmazsír (fenntartható gazdaságból származó, ökológialiag minősített pálmazsír).

HA SZERETNÉL KÉPBE KERÜLNI A 10 LEGNÉSZERŰBB, KÓKUSZOLAJ TARTALMÚ SZAPPANUNKKAL, AKKOR KATTINTS IDE!

NEMCSAK SZAPPANBAN HASZNÁLHATJUK

Kókuszból készül a kozmetikai szerekben gyakran használt nátrium coco-szulfát. A nátrium coco-szulfát gyártása során a kókuszolajból hidrolízissel alkoholt nyernek, és ezt kezelik kén-trioxiddal vagy klórkénsavval, majd nátrium-hidroxidot vagy nátrium-karbonátot adnak hozzá. A gyártás eredménye porszerű anyag vagy pellet. Sem az EU, sem az USA nem korlátozza az SCS használatát, az USA-ban viszont a hatósági elemzés a „bőrön hosszan nem maradó” termékeknél javasolta a használatát. Ennyi kémiai behatás után, ez az anyag már távol áll a valódi kókuszolajtól. A nátrium coco szulfátot gyakran alkalmazzák a bőrt irritáló SLS helyettesítőjeként.

NEM MINDEN FORMÁBAN EGÉSZSÉGES

A kókuszolajat kókuszidóból nyerik különböző eljárásokkal és sajnos nem minden formája egészséges, különösen ha azt különböző kémiai behatások érik.

Ha természetes olajokat keresel, akkor a szűz kókuszolajat válaszd, erre ügyelj vásárláskor is. A szűz kókuszolajat hidegen sajtolják a kókuszdió-bélből és tartalmaz minden olyan alkotóelemet, amit csak az egészséges növény adhat.

Mivel sem hőhatás (pl. melegítés) sem pedig kémiai hatás nem éri, teljesen természetes és egészséges, ami az ilyen-olyan formában feldolgozott kókuszolajokról már nem feltétlenül mondható el.

A SZŰZ OLAJ AZ IGAZI

A szűz kókuszolajban található laurinsav (telített zsírsav) vírus, baktérium- és gombaölő hatású (belsőleg és külsőleg is), hidratál, gátolja a szabadgyök-képződést így lelassítja a bőr öregedését. Tartalmaz E- és K-vitamint, de viszonylag elenyésző mennyiségben. A hidegen sajtolt kókuszolaj 24 fokon olvad (szemben a hidrogenizált kókuszolajjal, ami 40 fok környékén) – ez a legbiztosabb jele lehet annak, hogy valóban szűz kókuszolaj került a kezedbe. A finomított kókuszolaj már szagtalan, nem érzed rajta a kókuszt és bizony a nagyon hasznos laurinsavat teljesen kivonták belőle, ezért bár olcsóbb, kevésbé  hatásos.

KÓKUSZZSÍR, MINT BŐRTÁPLÁLÓ

A kókuszolaj antioxidáns, hidratáló hatásának köszönhetően egészen elképesztően jól alkalmazható a teljes test hidratálásra, regenerálásra, mélytáplálásra. Nemcsak a bőrt hidratálja, de a hajat is.

Mivel gomba- és baktérium-ölő hatása is van, a bőrre kenve, a bőrbe masszírozva segíthet ilyen jellegű bőrproblémák megoldásában. Testápolóként kiválóan működik és elkerülheted általa az olyan termékek használatát, amelyek tele vannak káros, akár hormonrendszert károsító alapanyagokkal, például parabénekkel. Használj tehát kókuszolajat arcra, de ne akármilyet! Ahogy már fentebb említettük, ahogy a sütéshez használt kukoricaolajat sem kened a bőrödre, úgy a jellemzően műanyag vödörben vásárolt kókuszolaj arcra nem ajánlható, ez ugyanis finomított olaj, mely sütéshez ugyan megfelelő lehet, de a feldolgozás következtében kozmetikumként már kevésbé alkalmas. Helyette továbbra is a szűz, finomítatlan kókuszolaj az, ami megőrzi természetes tulajdonságait, amelyek valóban népszerűvé tették a szépségápolásban.

Száraz bőrre: testápoló

A kókuszolaj testhőmérsékleten már olvad, ezért könnyen kenhető testápolóként használhatod. Nyáron folyékony, ezért már kis mennyiség is elegendő. Télen szobahőmérsékleten megszilárdul, ezért érdemes széles szájú üvegben tárolni, hogy kézzel belenyúlhass. Kezeid hőjének hatására fel fog olvadni és a bőrön már könnyen kenhető.

Érzékeny szemkörnyékre: sminklemosó

A smink és a szempillaspirál használata után nem mindig könnyű az eltávolítás: a hagyományos arctisztítók se mindig küzdenek meg vele, de ha száraz, érzékeny a bőröd, akkor ezek a káros vegyi alapanyagokat is tartalmazó arctisztítók csak fokozzák a problémát. Használj kókuszolajat! Kend fel a problémás területre, majd mint egy arctisztító tejet, töröld le. Nyomában ápolt érzés marad, hiszen az olaj nem szárítja, feszíti a bőrödet.

Törékeny, száraz hajra: hajpakolás

A kókuszolaj magas telített zsírsav tartalmának köszönhetően megvédi hajunkat a töredezéstől és  attól, hogy elveszítse ragyogó fényét. A legjobb, ha hajpakolásként alkalmazzuk: hajmosás után még meleg, törülköző-száraz hajra vigyél fel kókuszolajat a haj hosszának megfelelő mennyiségben, tegyél rá egy zuhanysapkát és hagyd hatni legalább 30 percig. (Fontos: extra szűz kókuszolajat használj, mivel annak a legmagasabb a természetes laurinsav tartalma, illetve a zuhanysapka révén fognak a hatóanyagok a hajadba, és nem a törülköződbe felszívódni). A 30 perc leteltével moss megint hajat!

Ha a hajpakolásra nincs elég időd, akkor használd az Olivia Natural Hajszérumát, amiben nincs kókuszolaj, cserébe mono de tahiti olajat tartalmaz, ami a karibi nők csodálatosan egészséges haját is táplálja (a genetika mellett). 

Testradír

Egy félcsészényi tengeri sót vagy cukrot dolgozz össze ugyanennyi felolvasztott kókuszolajjal, majd masszírozd a bőrödbe. Ez a testradír nagyszerűen eltávolítja az elhalt hámsejteket, így neked is újra bababőröd lehet. A térdeden és a könyöködön, ahol különösen érdes a bőr, rakj hozzá plusz sót vagy cukrot.


TÉVHITEK A KÓKUSZOLAJJAL KAPCSOLATBAN

NEM NYÚJT VÉDELMET A NAP KÁROS SUGARAI ELLEN

Könnyű kezelhetőségének hála sokan hajpakolásként is használják, de sajnos elterjedt tévhit, hogy napvédőként is bevethető. Ezt a téves nézetet a terjesztői azzal magyarázzák, hogy a Csendes-óceán térségében a bennszülöttek évszázadok használják ilyen célra. A valóság ezzel szemben az, hogy a kókuszzsír mindössze regenerálhatja és puhíthatja a bőrt, de az UV sugarak ellen semmilyen védelmet nem nyújt. Erre bátran ajánljuk az Olivia Natural kínálatában elérhető NAPOZÓ BALZSAMOT. - https://www.olivianatural.hu/napozo-balzsam?search=napoz%C3%B3

NEM GYÓGYÍTJA A PATTANÁSOKAT

"A kókuszzsír akne elleni hatásosságával kapcsolatos nézeteket sajnos semmilyen klinikai kísérlet nem támasztja alá.  (Pedig itt a műhelyben vagyunk itt páran, akik örülnének neki.:) A zsírosabb, pattanások és mitesszerek kialakulására hajlamos bőrrel rendelkezőknek fontos tudniuk, hogy ez a zsírfajta erősen komedogén (az 5-ös skálán 4-es szintet ér el) vagyis jó eséllyel eltömíti a pórusokat és tovább ront a helyzeten. Tény, hogy a benne található zsírsavak rendelkeznek gyulladáscsökkentő hatással. Az egyetlen kutatás, ami a pattanásokra gyakorolt potenciális jó hatását igazolja, 2009-ben készült. A kísérlet igazolta, hogy a kókuszzsírban található laurinsav liposzómás felvitel esetén képes áthatolni az aknét okozó egyik kórokozó fajta, a Propionibacterium acnes sejtmembránján és elpuszítani azt. A nyers kókuszzsír felvitele azonban messze nem garantál ilyen eredményt, ráadásul nagy az esély arra, hogy nem is ez a baktérium okozza az aknét." (forrás: kosarmagazin.hu - fogyasztóvédelmi magazin)


Mi ebből a tanulság?

Ha mindenre nem is jó a kókuszolaj, azért mégiscsak az egyik legsokoldalúbb alanyag a natúrkozemtikumok világában. A műhelyünkben is legtöbb szappanunk alapja a kókuszzsír, amely  szerkezetének köszönhetően könnyen felszívódik a bőr mélyebb rétegeibe is, ahol megerősíti a belső szöveteket, illetve csökkenti a napsütés okozta károkat. Közreműködik a hámszövetek eltávolításában, így használatával bőröd selymesebb, puhább és egészségesebb lesz.

És ezt az érzést pedig mindenki IS szereti.


forrás: zoldgondoskodas.hu, cosmio.hu, hazipatika.hu, kosarmagazin.hu