Tavaszi nagytakarítás vegyszermentesen

2016. március 24.

Tavasszal sokunkra ráfér egy alapos külső-belső „nagytakarítás” a hosszú téli hónapok után, de nincs ez máshogy az otthonunkkal sem. A hagyományos tavaszi nagytakarítás mindig is Húsvét előtt volt szokás a háztartásokban és a tudatos hozzáállás ma már egyre inkább felveti lehetőségként, hogy a tisztítószerek használatában is térjünk vissza a nagyanyáink idejében jól bevált, de elfeledett természetes, vegyszermentes módszerekhez. Hiszen a vegyszerekkel teli takarítószerek nem csak a környezetet károsítják, de egészségünket is veszélyeztethetik.

Az alábbiakban összegyűjtöttünk néhány ötletet és útmutatást a természetes takarításhoz. Tarts velünk! Védd a takarítás során saját és családod egészségét és mindeközben spórolhatsz is!   

Amit tudnod kell, mielőtt belekezdesz

·      A vállalkozó kedvűek készíthetnek saját tisztítószereket is és házi illatosítókat is. De komoly receptúrák nélkül, csupán az alább felsorolt alapanyagok segítségével is csillogni-villogni fog a lakás!

·      A természetes tisztítószerek mellett az erős vegyszereknek legtöbb esetben megfelelő alternatívája az erős súrolószivacs és a kézi erő. J

Mit mihez-hogyan használhatsz?

1. Szódabikarbóna: fürdőszobai és konyhai súroláshoz, edények tisztításához, lefolyótisztításra, folttisztításra, szagtalanításra

·      A szódabikarbóna önmagában, vagy vízzel, ecettel keverve kiváló általános tisztítószer és hatékony súrolószer. Alaprecept: Egy kis tálkában egy teáskanálnyi szódabikarbónát keverj el fél citrom levével, és a felpezsgett habbal számos felületet hatékonyan tisztíthatsz meg a szennyeződésektől.

·      Tűzhelytisztításra készíts szódabikarbóna vagy mosószóda és víz keverékéből sűrű pasztát, majd súrolószivaccsal dörzsöld át és tisztítsd meg vele a felületet.

·      A WC tisztításához szórj a WC-kagylóba szódabikarbónát, majd alaposan sikáld át a kefével. A dugulásokat is megszüntetheted vele! A legagresszívebb és egészségünkre legkárosabb bolti tisztítószerek közé tartoznak a lefolyótisztítók. Szelídebb, de hatásos módszer, ha az eldugult lefolyóba szódabikarbónát teszel, majd ecetet öntesz rá, végül a habzás után forró vízzel öntöd le.

·      Súrolás: nedves szivacsra szórj egy kevés szódabikarbónát, és sikáld át vele a piszkos felületeket. Ezt követően mosd le őket sima vizes szivaccsal is, majd töröld szárazra. Ezt a módszert alkalmazhatod csempén és járólapon, a sütő belsejében, de kerámia sütőlapokon is. A szódabikarbóna hatékonyan távolítja el az edények aljára odaégett szennyeződéseket is.

·      Szagtalanítás: a szagtalan szódabikarbóna az egyik legkiválóbb szagelnyelő, legyen szó hűtőről, mikróról, lefolyóról, függönyről, sportfelszerelésekről vagy az ágymatracokról. A konyhában töröld át szódabikarbónás vizes szivaccsal a vágódeszkákat, a mikró belsejét, a textíliákat pedig áztasd be 1 liter és 5 evőkanál szódabikarbónát tartalmazó vízbe. A hűtőbe tegyél egy kis tálka, vagy egy nyitott tasak szódabikarbónát a nem kívánatos szagok elnyeléséhez. A hálószobában a matrac felfrissítéséhez is használhatod ezt a csodaszert: szórd közvetlenül a matracra, hagyd állni rajta, majd porszívózd le.

2. Ecet: ablakpucolásra, tükrök tisztítására, vízkőtelenítésre, vízkőoldásra, lefolyótisztításra

·      Az ecet, az egyik legsokoldalúbban felhasználható szerként csodákra képes a takarításban is!

·      A fürdőszobában és vizes helyiségekben használd vízkőtelenítésre: töményebb formában egy kevés forró vízzel kombinálva a leghatásosabb.

·      Ablak- és tükörtisztításhoz és kevésbé szennyezett felületek felmosására, használd az ecet és víz hígabb keverékét.

·      Felmosáskor tehetsz pár csepp illóolajat is a felmosóvödörbe a lakás illatosítására és az ecet szagának tompítására: válassz fertőtlenítő hatású, pl. Teafa vagy Levendula illóolajat. Igaz ez az ecetes keverék csak a kevésbé piszkos felületekre lesz jó!

·      Öblítő helyett is használhatod hígítatlanul a ruháid felfrissítésére.

·      TIPP: Az ablaktisztításhoz készített keverékedbe tegyél egy kevés keményítőt is: így garantáltan, nem lesz csíkos az ablak! Konkrét ablaktisztító és felmosó recepteket a cikk végén találsz.

3. Illóolajok: illatosításra, fertőtlenítésre

·      Ha szeretnéd, hogy a tisztaság mellett kellemes illata is legyen a lakásnak, akkor keverj illóolajat a házi tisztítószerekbe. Bármilyen neked tetsző illatot használhatsz: a legáltalánosabb a Citrom és a Narancs, melyek friss, kellemes, tiszta illatot adnak a lakásnak. Amennyiben a fertőtlenítés is célod, akkor inkább dönts a Levendula vagy a Teafa illóolajok mellett.

·      A szobák levegőjének felfrissítésére is alkalmazhatsz természetes módszereket a légfrissítők helyett: szellőztess gyakran, helyezz el növényeket minden szobában, használj természetes pot-pourrit (nem a mesterségesen illatosított verzióra gondolunk, hanem a szárított virágokat, gyümölcsöket, illóolajokat tartalmazóra!).

·      Az illóolajokat emellett párologtathatod aromamécsesben vagy egyéb, párologtatáshoz használt eszközökben. A Teafa és Citrom olajok keveréke (mindkettőből 3-4 csepp egy kis tálka vízben) például fantasztikusan frissíti a levegőt, és ráadásul fertőtlenítő hatással is bír.

4. További természetes tisztítószerek a csapok fényesítésére, illetve a konyhapult, csempék, kád, zuhanyzó, WC-csészék tisztítására.

·      Citromsav: Szintén vízkőtelenítésre használhatod, főleg akkor ha az ecet szagát nehezen tudod elviselni.

·      Citrom: enyhe vízkőoldó, de kevésbé hatékony, mint az ecet! A mikrohullámú sütő tisztítására tegyél bele egy tál citromos vizet és párologtasd el. A citromos gőz feloldja a mikró oldalairól a rászáradt szennyeződést és így könnyebben kitörölheted nedves ruhával.

·      Mosószóda: kiváló általános tisztítószer, zsíroldó, súroló, mosdó-kád-wc tisztító szer, de tökéletesen alkalmas a csempe és fugák tisztítására, illetve felmosásra és kültéri felületek tisztítására is, emellett nagyszerű vízlágyító.

·      Bórax: fertőtlenítő, gombaölő, nincs szaga mint a klórnak és környezetben lebomló anyag.

·      Olívaolaj: bútorápoló. Bútortisztításhoz fél pohár olívaolajat keverj el fél pohár ecettel, majd puha ronggyal töröld át a kívánt felületet. Az ecet eltávolítja a szennyeződéseket, az olívaolaj pedig fényessé varázsolja azt.

·      Szappan: általános tisztító, ruhatisztító, folttísztító, de akár a hűtőszekrény alapos tisztítását is elvégezheted szappannal. A kerámia- vagy indukciós főzőlapoknál a jól bevált szappan-víz keverékével érhetsz el szép eredményeket. Szappanos vízzel szinte bármely folt kimosható az otthoni textíliákból, de folttisztítás esetén fontos, hogy színtelen szappant használj.

 

Receptek:

 

1. Felmosószer:

·      Egy vödör vízbe önts 1 dl ecetet, 2-3 evőkanál szódabikarbónát és 10-12 csepp illóolajat.

·      Az ecet és mosószóda eltávolítja a szennyeződéseket, az illóolaj pedig fertőtleníti és illatosítja a felmosott felületet.

 

2. Illatosító spray lakás illatosítására:

·      Hozzávalók: 1 dl vodka (patikai alkohol is jó), 12 csepp levendula illóolaj, 10 csepp citrom illóolaj, 15-20 csepp bergamott illóolaj, 2 dl víz , pumpás flakon

·      A vodkába (alkoholba) csepegtesd bele az illóoljakat, majd kb 1 hétig hagyd sötét helyen érni. Érés után át töltsd a keveréket a pumpás flakonba, öntsd fel vízzel és már használhatod is. Pumpálás előtt ne felejtsd el mindig felrázni!

 

3. Zsíroldószer:

·      Hozzávalók: 2 tk bórax vagy szódabikarbóna, 1 púpozott tk. reszelt szappan, 3 csésze langyos víz

·      Keverd össze jó alaposan a hozzávalókat egy edényben. Ha szeretnéd, hogy illata is legyen, akkor 1-2 csepp illóolajat tehetsz hozzá. Zsíros tűzhely tisztítására tökéletes.

 

4. Felület tisztító-fertőtlenítő spray

·      Hozzávalók: 100 ml víz, 100 ml alkohol vagy vodka, 50 ml ecet, 30 csepp illóolaj (pl.: levendula; citrom; narancs; teafa; rozmaring).

·      Az illóolajokat mindig az alkoholba csepegtesd először, jól rázd össze, aztán add hozzá az ecetet és a vizet. Spray-s flakonba öntve könnyedén használhatod felülettisztításra.

·      A spray hármas fertőtlenítő hatású: az alkohol, az ecet, és az illóolajok egyaránt fertőtlenítenek benne. Illóolajokból lehet egyfélét is használni, vagy kikeverni a saját verziódat. A Citrom illóolaj jó választás, mert önmagában is öli a bacilusokat.

 

5. Ablaktisztitó:

·      Bármilyen üveg vagy tükör felületre alkalmazható ez a kellemes aromájú természetes ablaktisztító. Az eredmény sem fog elmaradni!

·      Hozzávalók: 4 dl víz, 1.5 dl ecet, 1 evőkanál bórax, 10 csepp narancs illóolaj, 10 csepp citrom illóolaj, szórófejes műanyag flakon.

·      Az összes hozzávalókat tedd kimérve egy szórófejes műanyag flakonba és rázd össze minden használat előtt. Spricceld az üvegre vagy tükörre és azonnal egy tiszta kendővel vagy papírral töröld szárazra.

 

6. Ablaktisztító 2:

·      Ez az ablaktisztító tartalmaz egy meglepő összetevőt, a keményítőt, amitől garantáltan teljesen foltmentesen tisztít.

·      Hozzávalók: 50 ml ecet, 100 ml vodka, 1 ek keményítő, 350 ml víz, 10-12 csepp illóolaj, szórófejes műanyag flakon.

·      Először az alkoholban oldd fel az illóolajokat, majd öntsd bele a többi hozzávalót is. Nagyon fontos minden használat előtt jól felrázni, mert a keményítő eldugíthatja a spray szórófejét.

 

7. Lefolyótisztító:

·      Hozzávalók: szódabikarbóna, ecet

·      Legyen száraz a lefolyó. Öntsd bele szódabikarbónát, úgy hogy jól betakarja, és erre pedig az ecetet. Hagyd pezsegni, és ha kell, ismételd meg a műveletet többször.

 

Eredményes és gyors takarítást kívánunk! :)

Szeretettel: Olivia Natural